grupy krwi

Rodzaje badań krwi

Istnieje wiele różnych rodzajów badań krwi, które pozwalają na przeprowadzanie analiz laboratoryjnych ułatwiających ocenę stanu zdrowia pacjenta. Badania takie polegają na pobraniu niewielkiej ilości krwi żylnej albo włośniczkowej. Nie są one trudne do wykonania, więc nic dziwnego, że cieszą się dużą popularnością.

Większość badań krwi wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania do nich. Najczęściej zalecane są badania przeprowadzone na czczo. Oznacza to, że mogą być wykonywane 12 godzin po ostatnim, lekkostrawnym posiłku. Warto też pamiętać o tym, że na dwie godziny przed pobraniem krwi nie powinno się intensywnie trenować ani spożywać alkoholu. Warto jednak wypić szklankę wody bezpośrednio przed badaniem.

Różne zalecenia dla różnych typów badań

Oczywiście istnieją różne typy badań krwi i mogą się one różnić pod względem miejsca wkłucia, rodzaju badanych chorób czy też pod względem zaleceń dotyczących diety i zachowań przed oraz po badaniu. Jeśli ktoś stosuje leki to najlepiej jeśli taka osoba skonsultuje się z lekarzem, aby dowiedzieć się czy przyjmowanie lekarstw może mieć wpływ na wyniki badania.

Przykłady badań krwi

Jak już zostało wspomniane wcześniej, istnieją różne badania krwi. Ich zadaniem jest kontrola stanu zdrowia i sprawdzenie czy w organizmie nie pojawiły się jakieś konkretne choroby czy też drobnoustroje. Oto przykłady takich badań:

  • Badania ogólne i biochemia – ich celem jest ogólna ocena stanu zdrowia osoby badanej.
  • Badania w kierunku chorób autoimmunologicznych – główny cel takiego badania to ocena rozwoju zaburzeń autoimmunologicznych.
  • Badania krwi w kierunku alergii i nietolerancji – dzięki takim badaniom można wykryć substancje powodujące różne uczulenia.
  • Badania genetyczne – pozwalają na ustalenie wad wrodzonych oraz na ocenę ryzyka zachorowania na różne choroby genetyczne.
  • Badania hormonalne – umożliwiają diagnozowanie zaburzeń o podłożu hormonalnym.
  • Badania w kierunku infekcji – ustalenie przyczyny zakażenia (pasożytnicza, wirusowa, bakteryjna).
  • Markery nowotworowe – badania te pozwalają na określenie ryzyka występowania nowotworu.

Warto wykonywać regularnie badanie CRP i inne badania krwi, aby w dokładny sposób kontrolować stan swojego organizmu i odpowiednio reagować na ewentualne zmiany i problemy.

Gdzie wykonywać badania krwi?

Na terenie Polski działa wiele szpitali, klinik, ośrodków zdrowia i laboratoriów oferujących badania krwi różnego typu. Są one zlecane przez lekarzy lub też można zrobić je samodzielnie w ramach profilaktyki. Badania są dostępne w placówkach państwowych oraz prywatnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *