crp

Jakie badania krwi warto wykonywać?

Dzięki badaniom krwi można ocenić nie tylko swój ogólny stan zdrowia. Pozwalają one również na skuteczne rozpoznawanie problemów i zaburzeń związanych z pracą wielu różnych narządów. Istnieją różne badania, które warto wykonywać rzadziej i częściej.

Podstawowe badania krwi pozwalają na łatwą ocenę funkcjonowania organizmu. Dzięki nim można również kontrolować przebieg leczenia oraz postępy choroby. Zabieg pobierania krwi jest bardzo łatwy, a jego wyniki są dostępne zwykle po kilku dniach. Warto wykonywać badania raz na rok, chyba że zalecenia lekarza rodzinnego są inne.

Morfologia – co warto o niej wiedzieć?

Jest to najbardziej podstawowe badanie, które pozwala na określenie ogólnego stanu zdrowia. Przy jego pomocy bada się liczbę krwinek czerwonych i białych, określa się poziom hemoglobiny czy też objętość erytrocytów. Wszelkie odchylenia od norm mogą świadczyć o różnych chorobach.

Badanie poziomu glukozy we krwi

Badanie to najczęściej jest wykonywane na czczo po doustnym podaniu glukozy (75g rozpuszczonych w 250-300 ml wody). Wówczas badanie takie wykonuje się po 60 i 120 min od przyjęcia glukozy. Dostępna jest też glikemia przygodna wykonywana w dowolnym momencie dnia. Zaleca się, aby nie przychodzić na badanie po wysiłku, który może po prostu zakłamać wyniki.

Profil lipidowy – co to takiego?

Badanie to ma na celu zobrazowanie poziomu cholesterolu i trójglicerydów w organizmie człowieka. Istotna jest analiza nie tylko całkowitego cholesterolu, ale również jego poszczególnych frakcji. W ten sposób określa się stan gospodarki lipidowej, ryzyko miażdżycy oraz innych chorób.

Odczyn Biernackiego oraz badanie CRP

Badanie OB polega na kontroli prędkości opadania krwinek czerwonych, natomiast badanie CRP określa poziom białka fazy ostrej, które znajduje się w osoczu. Oba te badania pozwalają na diagnozowanie stanów zapalnych różnego typu. Wskazują one jednak obecność, a nie przyczynę powstania stanu zapalnego. Dzięki tym badaniom można skutecznie ocenić nasilenie choroby oraz skuteczność zastosowanego leczenia.

Inne badania godne uwagi

Oczywiście współczesna medycyna oferuje również wiele innych badań krwi, na które warto zwracać uwagę. Do ich grona zalicza się próby wątrobowe, badanie krzepliwości krwi czy też badania związane z hormonami tarczycy. Regularne ich przeprowadzanie pozwala ocenić stan zdrowia lub dowiedzieć się czy leczenie przynosi korzystne rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *