Wszystko o badaniach krwi, cz. 2

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o temacie jakim jest badanie krwi, przeczytaj pierwszą część artykułu.

Nie wiesz jak znaleźć klientów w branży medycznej? Neocraft zajmuje się generowaniem leadów, dzięki nim zyskasz klientów!

Panel lipidowy

Ten test sprawdza poziomy dwa rodzaje cholesterolu:

 • lipoproteina o dużej gęstości (HDL) lub „dobry” cholesterol
 • lipoproteina o niskiej gęstości (LDL) lub „zły” cholesterol

HDL jest „dobry”, ponieważ usuwa szkodliwe substancje z krwi i pomaga wątrobie rozkładać je na odpady. LDL jest „zły”, ponieważ może powodować powstawanie blaszek miażdżycowych w tętnicach, zwiększając ryzyko chorób serca, np. nadciśnienia.

Musisz pościć przez co najmniej 8 godzin przed tym testem.

Panel tarczycowy

Panel tarczycy lub test czynności tarczycy sprawdza, jak dobrze tarczyca produkuje i reaguje na określone hormony, takie jak:

 • Trijodotyronina (T3) . Wraz z T4 reguluje to tętno i temperaturę ciała.
 • Pobieranie żywicy T3 (RU). Mierzy to, jak dobrze wiąże się hormon zwany globuliną wiążącą tyroksynę.
 • Tyroksyna (T4) . Wraz z T3 reguluje to Twój metabolizm i sposób wzrostu.
 • Hormon stymulujący tarczycę (TSH) . Pomaga to regulować poziom hormonów uwalnianych przez tarczycę.

Twoja tarczyca , maleńki gruczoł na szyi, pomaga regulować funkcje organizmu, takie jak nastrój, poziom energii i ogólny metabolizm.

Markery enzymatyczne

Enzymy to białka, które pomagają organizmowi przeprowadzić pewne procesy chemiczne, takie jak rozkład żywności i krzepnięcie krwi. Są używane w całym ciele do wielu ważnych funkcji. Nieprawidłowe poziomy enzymów mogą wskazywać na wiele różnych stanów.

Typowe testowane enzymy to:

 • Fosfokinaza kreatynowa (CPK-1). Znajduje się w twoich płucach i mózgu. Wysoki poziom może wskazywać na urazy mózgu lub raka.
 • CPK-2 (CK-MB). Te enzymy znajdują się w twoim sercu. Często zwiększają się one we krwi po zawale serca lub innym urazie serca.
 • CPK-3. Te enzymy znajdują się również w twoim sercu. Często wynikają z zapalenia mięśni, kontuzji lub intensywnych ćwiczeń.
 • Troponina. Jest to enzym sercowy, który może przeciekać do krwi i wynikać z urazu serca.

Testy na choroby przenoszone drogą płciową

Wiele chorób przenoszonych drogą płciową (STD) można zdiagnozować na podstawie próbki krwi. Testy te są często łączone z próbkami moczu lub wymazami zainfekowanej tkanki w celu uzyskania dokładniejszej diagnozy.

Następujące choroby przenoszone drogą płciową można zdiagnozować za pomocą badań krwi:

 • chlamydia
 • rzeżączka
 • opryszczka
 • HIV

Badania krwi nie zawsze są dokładne zaraz po zarażeniu. Na przykład w przypadku zakażenia wirusem HIV konieczne może być odczekanie co najmniej miesiąca, zanim badanie krwi wykryje wirusa.

Panel krzepnięcia

Testy krzepnięcia mierzą stopień krzepnięcia krwi i czas krzepnięcia krwi. Przykłady obejmują test czasu protrombinowego (PT) i test aktywności fibrynogenu .

Krzepnięcie to kluczowy proces, który pomaga zatrzymać krwawienie po skaleczeniu lub ranie. Ale zakrzep w żyle lub tętnicy może być śmiertelny, blokując przepływ krwi do mózgu, serca lub płuc i powodując zawał serca lub udar.

Wyniki testu krzepnięcia różnią się w zależności od stanu zdrowia i wszelkich podstawowych warunków, które mogą wpływać na krzepnięcie.

Test surowicy z siarczanem DHEA

Hormon dehydroepiandrosteron (DHEA) pochodzi z nadnerczy. Ten test mierzy, czy jest za wysoki lub za niski.

U mężczyzn DHEA pomaga rozwijać cechy, takie jak wzrost włosów na ciele, więc niskie poziomy są uważane za nieprawidłowe. U kobiet wysoki poziom może powodować rozwój typowo męskich cech, takich jak nadmierne owłosienie ciała, więc niski poziom jest normalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *